آلودگی، اعصاب خوردی، صدای بوق، اتلاف وقت، از بین رفتن هزینه و سوء مصرف سوخت کلماتی هستند که در ذهن ما با کلمه ترافیک همراه می شوند.

معضل ترافیک، معضل تازه ای نیست و سالیان سال است که گریبان زمانمان را گرفته است. کارشناسان و مسئولان هر ساله برای حل این معضل راه کار ارائه می کنند اما هیچوقت مسئله ترافیک به صورت قطعی حل نشده است.

هر ساله همزمان با آغاز فصل مدارس در شهرهای بزرگ ایران حجم ترافیک چند برابر می شود. 

عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، ناکارآمدی سیستم مدیریت کنترل و کیفیت راه های شهری و خیابان های محلی، راهبندان های طولانی برای تعمیر و اصلاح مسیر ها، خرابی های چراغ های راهنمایی و رانندگی از دیگر دلایل ایجاد ترافیک در شهرهای بزرگ هستند. 

اما تدابیر واقعی و اثر گذار برای رفع این معضل چه چیزهایی هستند؟!

1. پارکینگ های عمومی 

قانونمند کردن فضای پارک برای ماشین های شخصی یکی از روش هایی است که بسیار ثمربخش است.

چنانچه در فضاهای بزرگ شهری، سرمایه گذاری های سازمان شهرداری تا حدودی کم و یا متوقف شود و فضاهای عمومی جهت پارک مجاز شکل بگیرد حجم تردد خودروها به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

البته طی سال های گذشته برای مجتمع های خصوصی پارکینگ های مناسبی در نظر گرفته شده است اما کافی نیستند. اگر در خیابان های مهم و پر رفت و آمد پارکینگ های عمومی بزرگ و با ظرفیت کافی ساخته شود دیگر شاهد پارک و توقف های بی جا در سطح خیابان ها نیستیم.

پارکینگ عمومی


2. عدم استفاده از ماشین های تک سرنشین 

اگر تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی بهره برده و کمتر از ماشین های تک سرنشین استفاده کنیم با یک حساب سر انگشتی کاملا واضح است که چه تاثیر بزرگی روی ترافیک  شهری خواهیم گذاشت. البته وسایل حمل و نقل عمومی نیز مشکلات خود را دارند. نداشتن برنامه ریزی دقیق برای اتوبوس ها، شلوغی بیش از حد متروها، قانونمند نبودن نرخ نامه های تاکسی رانی و بسیاری مسائل دیگر باعث می شوند که از وسایل حمل و نقل عمومی صرف نظر کنیم. اما اگر این ابزارهای بهینه شده حمل و نقل، اصلاح شوند گام بزرگی برای رفع مشکل ترافیک برداشته خواهد شد.

3. حذف خودرو های فرسوده

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد ترافیک و آلودگی هوا استفاده از خودروهای فرسوده و ناکارآمد است. میلیون ها تاکسی و خودرو شخصی فرسوده هنوز در خیابان های شهرهای بزرگ ایران تردد دارند. روند خارج کردن از دور این خودروها بسیار کند است، تا حدی که نمی توان آمار دقیقی از این روند به دست آورد. 

عمر مفید یک دستگاه خودرو تاکسی بین 8 تا 10 سال است. از آخرین سال تولید خودرو پیکان بیش از 14 سال می گذرد و هنوز در سطح شهر تاکسی های پیکان مشاهده می شوند. هر ماشین فرسوده پیکان 55 برابر یک خودرو جدید مونواکسید کربن تولید می کند و باعث آلودگی شدید هوا می شود.

راهبندان هایی که به خاطر این خودروهای فرسوده در خیابان های اصلی شهر اتفاق میافتد گاهی منجر به ترافیک های سنگین می شوند. خراب شدن ناگهانی خودرو فرسوده وسط خیابان گاهی حوادث جبران ناپذیری را به همراه دارد.

اگر سازمان های تاکسی رانی و نظارت بر روی کار تاکسی ها و وسایل حمل و نقل عمومی روندی ساده تر برای تعویض خودروهای فرسوده در نظر می گرفتند این تعویض ها سریع تر انجام می شدند.

خودرو فرسوده


4. هوشمندسازی شهری 

کارشناسان اعلام کرده اند که یکی از دلایل اصلی ترافیک افزایش سفرهای تفریحی با هدف خرید و گردش است.

اگر به وسیله اینترنت و تکنولوژی بتوان کارهای اداری را انجام داد تا حد زیادی از ترافیک ساعات شلوغ کم می شود. برای مثال اگر دیگر نیازی نباشد به بانک ها و خیلی از ادارت مراجعه کنیم و برای انجام امور اداری از خانه خارج شویم نه تنها از ترافیک کاسته خواهد شد بلکه آلودگی هوا و مصرف انرژِی نیز کاهش خواهد یافت.

فروشگاه های اینترنتی تا حدود زیادی به این بهینه سازی کمک کرده اند اما معایب متعددی دارند. یکی از معایب این فروشگاه ها که به بحث ما مربوط است فاصله زمانی بین خرید از یک فروشگاه اینترنتی تا زمان تحویل کالاست. این فاصله زمانی، در مواقع اضطراری خرید آنلاین را غیر ممکن می کند.

بسیار پیش آمده که نمی دانیم کالای مورد نظرمان در کدام مغازه و یا کدام خیابان قابل خرید است، قیمت آن چقدر است و یا شرایطی برای خرید دارد یا خیر. یافتن پاسخ برای این سوال ها زمان و هزینه زیادی از ما می سوزاند.

پلتفرم رادار ، با استفاده از ایده ای جدید و خلاق ، برای رفع این مشکل ساخته شده است و در آن می توان به صورت مستقیم از مغازه داران سطح شهر سوال پرسید و کالای مورد نظر را دقیقا با مشخصات مورد نظر و یا حتی با عکس آن جستجو کرد.