چرا مردان از خرید کردن به همراه زنان بیزارند؟

از قدیم همیشه در مراکز خرید و فروشگاه ها مردانی را می دیدیم که خسته و کلافه در گوشه ای نشسته اند، یا به صفحه گوشی هایشان و یا به زنانشان در حال خرید نگاه می کنند. از چهره هایشان به نظر می آید که در دلشان دعا می کنند ای کاش زودتر خرید همسرشان تمام شود.

گاها به خاطر همین اختلاف ها زنان و مردان جوان با هم درگیر می شوند. در ایران این درگیری ها بین زوج های جوان و خانواده هایشان از دوره عقد و نامزدی شروع می شود. در موارد نادری هم دیده شده که کار به جدایی کشیده شده است. افرادی بوده اند که به دادگاه مراجعه کرده اند و درخواست طلاق داشته اند و وقتی کارکنان علت را جویا شدند متوجه شدند که اختلاف زوجین بر سر خرید یکی از اسباب خانه بوده است.

اما آیا واقعا این اختلاف نظر بر سر خرید اینقدر مهم است؟
دعواهای زنان و همسرانشان بر سر خرید و شیوه های آن، از قدیم در خانواده باب بوده است. 

شاید این موضوع باورنکردنی به نظر برسد اما دانشمندان در یافته اند که این معضل از دوران غارنشینی با بشر همراه بوده است. یعنی زمانی که هیچ فروشگاه و هیچ جنسی برای خرید و یا فروش وجود نداشت زنان و مردان برای انتخاب اختلاف داشته اند.

همه این ها نشات از وسواس زنان برای انتخاب می گرفته وهمواره زنان بسیار در امر خرید کردن سخت پسند بوده اند و زمان بسیار زیادی را برای انتخاب و یافتن کالای مورد نظرشان صرف می کردند.

این در حالیست که مردان سرعت عمل بسیار بیشتری در انتخاب و خرید کردن خود دارند و از سخت گیری هایی که زنان برای خرید داشته اند، پرهیز کردند. چه برای خرید لباس و چه برای خرید های روزانه طوری به نظر می رسد که آقایان همیشه عجله دارند و می خواهند زودتر خریدشان را انجام دهند و به کارهای دیگر خود برسند. این موضوع معمولا باعث شکایت و درگیری و بگومگو در بین زوج ها می شود و برای اکثر مردان این دسته از درگیری ها بسیار آزاردهنده است. مردان بسیار سریع برای خرید خود تصمیم می گیرند.


اما این درگیری ها و دعواهای متعدد بر سر خرید، سابقه ای تاریخی دارد.
در عهد ها و دوره های گذشته یعنی، در زمان غارنشینی زنان به علت مسئولیتی که در قبال فرزندان خود داشته اند بسیار در پیدا کردن غذا دقت می کردند و زمان زیادی را برای این کار صرف می کردند. اینکه غذا سمی نباشد و یا مناسب فرزتدان باشد بسیار موضوع مهمی بوده است. در حالی که مردان وظیفه شکار کردن را به عهده داشته اند.
با گذشت زمان این حساسیت و وسواس زنان به خرید کردن انتقال پیدا کرد و به شیوه ای دیگر وارد خانواده ها شد.

پرفسور دانیل کروگر از دانشگاه میشیگان گفته است:

این تحقیقات می تواند به دلیل دعواهای همیشگی زنان و مردان بر سر خربد پاسخ دهد.

در دوران مدرن نیز زنان از همان عادات و خصلت های خود پیروی می کنند و زمان زیادی را برای پیدا کردن کالا با ویژگی های مورد نظر صرف می کنند.

ضمن اینکه معمولا مادران وظیفه انتخاب برای فرزندانشان را به عهده دارند و این موضوع به حساسیت آن ها در خرید اضافه می کند. مادران همیشه باید به این موضوع فکر کنند که هزینه ای که برای لباس و سایر لوازم فرزندانشان پرداخت می کنند تا چه وقت برای آن ها بازدهی دارد.

اما فاکتور های دیگری هم در این موضوع تاثیر گذار است. مردان بسیار بیشتر از زنان به قیمت کالا توجه می کنند، بسیاری از مردان به خساست متهم می شوند در حالی که پس انداز خانواده را در نظر می گیرند. به نظر می رسد که آن ها با در نظر گرفتن نیازها اصلی و الویت ها خانه و خانواده تصمیم به خرید می گیرند.

اکثر مردان مدام در ذهن خود حساب کتاب می کنند و هنگام خرید تاریخ پرداخت چک و صورت حساب ها را به یاد می آورند. 

مردان به تخفیف ها و حراج های فصلی توجهی نمی کنند و از آن ها خبر دار نمیشوند. در حالی که زنان همواره حواسشان به بهترین زمان ها برای خرید است و به خاطر علایقشان این دست اخبار را بیشتر دنبال می کنند. 

آن ها از پاساژگردی و وقت گذاشتن در بازارها بی زارند، ترجیح می دهند که کالا های مورد نظرشان یک جای مشخص و معلوم باشد و به سادگی آن را ببینند، هزینه را پرداخت کنند و به خانه برگردند. مردان صرف کردن زمان را برای خرید بیهوده می دانند.

به تازگی پلتفرمی به بازار آماده که بخش اعظمی از این معضلات را برطرف می کند.

در این پلتفرم فرد می تواند کالای مورد نظر خود را با مشخصات و یا حتی با عکس جستجو کند و با ارسال یک درخواست، تمامی فروشگاه های مرتبط درخواست را دریافت می کنند.

مغازه داران حراج و تخفیف های خود را در وب اپ رادار اعلام می کنند و کاربران از حراج ها و تخفیفات با خبر می شوند و قیمت ها را قبل از مراجعه به بازار به دست می آورند.

با مشخص و معلوم بودن قیمت و مقصد برای خرید، نیازی به اتلاف وقت و صرف هز ینه و سوخت، بازارگردی های بیهوده نیست.