آمار و اطلاعات

کرونا ویروس، بیماری ای است با ظاهر و علائمی ساده مثل سرماخوردگی و در باطن کشنده و غیر قابل درمان.

این ویروس که در گذشته با بیماری های شدیدتری چون سارس و مرس در کشورهای چین و خاورمیانه جان انسان های زیادی را گرفته بود، اخیرا با ظاهری جدید به نام کرونا از شهر ووهان چین شروع به گرفتن قربانی کرده است. کرونا علائمی شبیه به آنفولانزا دارد و از طریق سرفه و عطسه به راحتی انتقال می یابد. با این تفاوت که سرعت ابتلا به این بیماری چندین برابر بیشتر است.

در مقایسه بین کرونا و ویروس آنفولانزا ، دومی عملا بسیار کشنده تر و خطرناک تر از ویروس کروناست و حتی در کشور های پیشرفته ای چون آمریکا سالانه قربانی های بسیاری می گیرد. اما نبود درمان قطعی و ناشناخته بودن کرونا ویروس، آن را به یک کابوس جهانی تبدیل کرده است. بسیاری از شهرها و کشورها در حالت آماده باش برای مقابله با این ویروس هستند. موضوع قابل توجه دراین بیماری مرگبار بودن آن در افراد سالمند و کسانی است که در گذشته سابقه بیماری های قلبی، ریوی و یا سرطان داشته اند. طبق آمار کرونا کودکان زیر 10 سال را درگیر نمی کند. همچنین آمار نشان داده است که مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

در حال حاضر کشورهای زیادی مثل کوبا و استرالیا و ... در حال تلاش برای یافتن درمان قطعی برای کرونا ویروس هستند.

در  ایران، از اواسط بهمن ماه سال 98 انسان های زیادی در شهرهایی چون تهران، قم و اصفهان دچار این بیماری شده اند و چندین مرکز درمانی به حالت قرنطینه در آمده اند. 

طبق آمار به دست آمده تا کنون بیش از 7 نفر مبتلا در شهر یزد اعلام شده است که از این 7نفر دو نفر فوت کرده اند. اما این دو نفر هم درگیر کهولت سن بوده اند و با سابقه بیماری های داخلی داشته اند.

اما برای مهار این بیماری چه باید کرد؟

با توجه به عدم وجود راهی درمانی برای این ویروس، بهترین راه طبق معمول همیشه، پیشگیری است. 

پرهیز از حضور در اماکن عمومی :

بسیاری از ادارات و مراکز دولتی و غیر دولتی در بسیاری از کشورها مثل چین و ایتالیا تعطیل شده است. بر خلاف تصور عموم که گمان میکنند کشورهای اروپایی از این مخمصه مستثنا هستند، کشورهای آلمان و ایتالیا به شدت با این بیماری درگیرند و مدام در حال آگاه سازی و پیشگیری هستند. گفته شده در کشورهایی چون هلند که هنوز ویروس کرونا در آن ها دیده نشده نیز ، قیمت مواد ضد عفونی چند برابر شده است. همچنین در کشور ایران ساعات کار مراکز اداری کم شده و مراکز خرید و یا رستوران ها از ارائه خدمات معذورند. حتی اعلام شده که برگزاری مراسماتی مثل عروسی و یا تشعیع جنازه که در آن افراد زیادی شرکت می کنند نیز ممنوع می باشد. شاید این موضوع امری منطقی به نظر نمی رسد اما از تجمع افراد در کنار یکدیگر جلوگیری می کند و بسیار در کمک به عدم مبتلا شدن به ویروس کرونا موثر است.

ضدعفونی شهرها :

در شهرهایی مثل یزد و یا بندرعباس نیروهای آتش نشانی وارد کار شده اند و به صورت شبانه خیابان های شلوغ شهر را به وسیله ماشین های آب پاشی و شستشو ضد عفونی می کنند.

قرنطینه کردن کادر درمان :

افرادی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی کار می کنند نیز در حالت قرنطینه قرار دارند و بعد از اتمام کارشان گاهی اجازه بازگشت به خانه را ندارند چرا که ممکن است افراد خانواده خود را نیز درگیر کنند.

خود قرنطینگی :

بسیاری از شهروندان در شهرهای بزرگ، خود را قرنطینه خانگی کرده اند که به این عمل "خود قرنطینگی" می گویند. یعنی سعی می کنند که جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند و با این کار هم به خود کمک می کنند و هم به جامعه ای که با آن ها در رفت و آمدند. چراکه اگر خودشان مبتلا باشند ممکن است دیگران را مبتلا کنند. این افراد حداقل به مدت 14 روز در خانه میمانند و از رفت آمدهای معمول پرهیز می کنند. فرد بیمار باید در استراحت مطلق بماند و مصرف مایعات را افزایش دهد. دیده شده که بعضی از مبتلایان خود را اتاقی از خانه خود حبس می کنند و سعی می کنند تا در طول گذر از این بیماری کمتر با خانواده خود در تماس باشند.

استفاده از ماسک و حفظ فاصله :

چنانچه فردی مجبور به بیرون رفتن از خانه شد بهتر است از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکند و در صورت لزوم حتما دست کش داشته، ماسک بزند و حداقل فاصله استاندارد یعنی 1.5 متر را با سایر افراد حفظ کند. در صورت ناقل بودن حتما از ماسک های فیلتر دار استفاده شود. اگر از ماسک های ساده استفاده می شود باید هر2 ساعت ماسک را تعویض کرد چرا که خود ماسک ها در صورت جذب رطوبت باعث ایجاد بیماری می شوند. قبل از دور انداختن ماسک نیز حتما باید آن را ضدعفونی و استریل کرد.

شستن مرتب دست ها :

یکی از لازمه های پیشگیری از ابتلا که توسط سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام شده است، شستن مرتب دست هاست. به صورتی که هر بار شستشو 20 تا 30 ثانیه زمان ببرد و از تماس دست با چشم و دهان به شدت پرهیز شود.

از آنجا که ویروس کرونا با غشایی از چربی پوشیده شده است، با مواد صابونی و حتی شوینده های معمولی این چربی از بین می رود و ویروس دیگر توان تغذیه نداشته و کشته می شود. بر خلاف باور عموم ویروس کرونا با آنتی باکتریال ها از بین نمی رود.

و اما در این شرایط رادار چه کمکی می تواند بکند؟

رادار پلتفرمی است بر بستر پلتفرمی جدید که ارتباط مستقیم بین مشتری و مغازه داران را برقرار می کند. کارکرد رادار بسیار ساده است. شما کالایی را که نیاز دارید در باکس جستجوی رادار همراه با توضیحاتش می نویسید. این درخواست شما برای فروشگاه های سطح شهر در همان دسته و زیر دسته شغلی ارسال شده و فروشندگان به شما اعلام می کنند که آن کالا را دارند یا نه. وب اپ رادار با پیدا کردن آدرس دقیق کالا در سطح شهر، مردم را از حضور در مکان های شلوغ و گشتن در سطح شهر برای یافتن احتیاجتشان بی نیاز می کند. همچنین با داشتن پلتفرم رادار ، کاربر مستقیما بوسیله چت، صوت و عکس با مغازه دار در ارتباط بوده و می تواند قیمت، تخفیف، شرایط خرید و حتی روش ارسال کالا را با مغازه دار هماهنگ کند. نتیجه این فرایند، کاهش معنادار در تماس های مستقیم مردم با یکدیگر است.

گفتنی است اینکار توسط فروشگاههای آنلاین نیز انجام می شود اما این فروشگاه ها مزایا و معایب متعددی دارند که سعی شده در وب اپ رادار مرتفع گردد. برای آگاهی از مزایا و معایب فروشگاه های اینترنتی اینجا کلیک کنید.

به رادار  اعتماد نکنید، آن را امتحان کنید.

{همین حالا و به صورت کاملا رایگان به خانواده بزرگ رادار بپیوندید}