مشکلات مالی همیشه از بزرگترین عوامل استرس زا بوده است.

اما با استفاده از تکنیک های حساب شده مدیریت مالی می توان تا حد زیادی از این مشکلات و استرس ها کم کرد.

هزینه های نامرئی:

همیشه انرژی مصرفی وسایل برقی و گازی خود را چک کنید. بعضی از وسایل بیش از اندازه مصرف دارند و تعویض آن ها مستقیما از مبلغ پرداختی قبض های ما کم می کند.

ممکن است بعضی از وسایل ما دچار مشکل شده باشند و یا درست کار نکنند، سرویس و تعمیر به موقع از پرداخت هزینه های سنگین در آینده جلوگیری می کند.

قطعا تعمیر یک قطعه کوچک از خرید وسایل بزرگ برقی به صرفه تر است.

سرمایه گذاری غیر مستقیم:

برای مثال شما می توانید با فرآگیری یک حرفه، باعث پیشرفت کاری خود و افزایش درآمد خود باشید و یا از آن حرفه به عنوان شغل دوم استفاده کنید. یعنی با آموختن یک مهارت جدید روی دانش خود سرمایه گذاری کرده اید.

الگوی خرید:

همیشه برای پرداخت هزینه های خود الگو و قوانین مشخصی داشته باشید.

برای مثال با خودتان قرار بگذارید که حتما مبلغی را پس انداز کنید یا بیش از مبلغی که قبلا با خودتان طی کرده اید، هزینه شخصی نتراشید.

خرج کردن و روانشناسی:

تصمیمات مالی اکنون شما تعیین کننده آینده شماست. پس در اوقاتی که توانایی تصمیم گیری ندارید از گرفتن تصمیمات مهم خودداری کنید.

عصبانیت و استرس، ناراحتی یا خوشحالی زیاد ممکن است تصمیم گیری های مالی شما را تحت شعاع قرار دهد و بعد مدتی از تصمیم هایی که در آن زمان گرفته بودید پشیمان شوید. 

پلی به اسم وام:

در بانک ها و یا صندوق های دانشجویی، سیستم های سازمانی و کارمندی... وام هایی با بهره و سود های کم هست که دریافت آن ها با توجه به بازپرداختشان برای شما برد مالی محسوب می شود.

وام هایی با بهره 4% کیفیت اقتصادی زندگی شما را بهبود می بخشند. البته برای باز پرداخت آن ها برنامه ریزی داشته باشید.

رهن یا اجاره:

پرداخت اجاره برای ملک همیشه به ضرر شماست. پس تا جایی که می توانید مبلغ رهن را افزایش داده و از پرداخت اجاره های سنگین جلوگیری کنید. باید بدانید سود اجاره ماهیانه 3% است در حالی که سود بانکی حدودا 1.35% می باشد.

تخفیف ها:

بسیاری از فروشگاه ها مثل حراجستون رفاه در پایان هر ماه و یا فروشگاه عقیق، کوروش.. در زمان ها و مناسبت های خاص تخفیف های بزرگ می گذارند. اگر شما حتی روی کوچکترین خرید خود 10% یا 15% تخفیف بگیرید جمع این تخفیف های کوچک مبلغ قابل توجهی از هزینه کلی خرید شما کسر خواهد کرد.

البته باید به دنبال تخفیف های واقعی باشید.

با آینده نگری خرید کنید:

وقتی خریدی انجام می دهید که هزینه آن بالاست، به آینده نگاه کنید.

آیا این هزینه پرداختی به شما برگشت پذیر است؟

برای مثال اگر ماشین دست دوم می خرید به هزینه های تعمیر آن هم فکر کنید. شاید اگر بتوانید یک ماشین نو تهیه کنید از هزینه های تعمیری آن خلاص می شوید و بعدها هم با قیمت بهتری آن را بفروشید.

از دور ریختنی ها کسب درآمد کنید:

به انباری خانه تان نگاهی بیاندازید، اگر وسیله قابل استفاده ای دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید، می توانید دستی به سر و روی آن بکشید و آن را به فروش برسانید.