با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن همیشگی اینترنت، عده بسیاری از مردم به خرید های اینترنتی روی آورده اند که خرید از آنها کاملا با فروشگاه های سنتی متفاوت است.

این فروشگاه های اینترنتی طرفداران زیادی دارند و به رونق رسیده اند اما این روش خرید معایب و مزایایی دارد که در آن مقاله به آنها می پردازیم:
مزایای خرید اینترنتی :

 1. از هر کالایی که مد نظر شماست در اینترنت تنوع بسیار زیادی از طرح و رنگ و اندازه وجود دارد و شما قادرید عکس تمام این اجناس را ملاحظه کنید.
 2. در خرید اینترنتی هرگز در صف نمی مانید و لازم نیست ساعت ها وقتتان در صف تلف شود.
 3. برای انجام خریدتان لازم نیست که از خانه تان خارج شوید و از هر کجا که هستید می توانید خرید کنید.
 4. خرید اینترنتی به شما این امکان را می دهد که در هر ساعتی از شبانه روز خریدتان را انجام دهید.


معایب خرید اینترنتی :

 1. عدم اعتماد و اطمینان به خرید چیزی که آن را ندیده اید یا از جایی که آن را نمی شناسید باعث کاهش لذت خرید می شود.
 2. امکان امتحان کردن کالایی را که می خواهید خرید کنید ندارید. مثلا در مورد کفش و پوشاک این مشکل بسیار به چشم می آید.
 3. در خرید اینترنتی شما با خود کالا در تماس نبوده و جنس را از نزدیک مشاهده و لمس نمی کنید بلکه از طریق چند عکس این فرایند انتخاب اتفاق می افتد حال آنکه یکی از لذت های موجود در خرید های سنتی همین لمس و تماس با کالای مورد نیاز بود. 
 4. نمی توانید در لحظه، از فروشنده سوال پرسیده و جواب خود را دریافت کنید.
 5. برای بروز رسانی دائم وبسایت خود، احتیاج به صرف هزینه و زمان و نیرو دارید چرا که قیمت و موجودی کالاها دائما در حال تغییر می باشد و مراجع کنندگان به سایت شما باید از این موضوع مطلع باشند.
 6. معمولا فاصله زمانی بین خرید تا دریافت کالا در خریدهای اینترنتی زیاد بوده و این فاصله بخاطر مغایر بودن با اصل برطرف کردن فوری نیازها، لذت خرید را در شما از بین می برد. 
 7. در خریدهای اینترنتی معمولا هزینه ای به عنوان هزینه ارسال پرداخت میکنید که قیمت تمام شده کالا را افزایش می دهد.
 8. در این روش چیزی به عنوان مهارت های فروشندگی و ... معنایی نداشته و شما به عنوان فروشنده علنا از دور خارج می گردید.
 9. ممکن است در حین خرید اینترنت شما قطع و یا کند شود، این اتفاق ممکن است خرید شما را منتفی کند و نتوانید کالای مورد نظرتان را ثبت کنید و یا هزینه آن را بپردازید.
 10. در خرید اینترنتی برای شما امکان چانه زنی و یا تخفیف گرفتن وجود ندارد و الزاما باید قیمت مقطوع را پرداخت کنید.
 11. بسیاری از این فروشگاه های اینترنتی قانونی نیستند و نشان اعتبار ندارند، بنابراین ممکن است خرید از آن ها باعث کلاهبرداری و سو استفاده از اطلاعات شخصی شما شود.

واضح و مبرهن است که با توجه به پیشرفت های هر روزه بشر، فرایند خرید و فروش و بازاریابی و ... ساده تر شده است اما همچنان می توان راه هایی برای بهبود این فرایندها طراحی و اجرا کرد. 

برای مثال به تازگی در شهر یزد، پلتفرمی به نام رادار وارد بازار شده است که مشتریان را مستقیما به مغازه داران وصل می کند.

شما می توانید اسم و مشخصات کالای مورد نظرتان و یا عکسی که از آن دارید را در باکس جستجو رادار وارد کرده و برای مغازه داران سطح شهر و یا محدوده انتخابی خودتان ارسال کنید.

بدون اینکه از خانه خارج شوید و خیابان ها و پاساژ ها را بگردید، وقت و هزینه صرف کنید در می یابید که کالای مورد نظرتان در کدام فروشگاه موجود است.

(برای دانلود اپلیکیشن رادار اینجا کلیک کنید)