پنج نکته که باید قبل از شروع کسب و کار اینترنتی بدانید.

1 - به دنبال نیازهای واقعی بازار باشید:

   اگر قصد شروع فعالیت در کسب و کارهای اینترنتی را دارید، باید در همین ابتدای راه به خوبی راجع به نیازهای بازار تحقیق کنید و بدانید که مردم چقدر به کالا و یا خدمات شما احتیاج دارند. 

به این نکته توجه کنید که تمامی کسب و کارهایی که در اطرافتان می ببینید بر اساس هدف تامین یک یا چند نیاز مردم شکل گرفته اند. اگر کسب و کاری دارید که فکر می کنید یا حتی مطمئن هستید که مشکل شما و اطرافیانتان را حل خواهد کرد و بر اساس این اطمینان شروع به کار کنید بعید نیست که با مشکل جدی مواجه شوید.  خواندن کتاب تست مامان را به شدت توصیه می کنیم .

نکته دیگر در همین باره اینکه عموما در بازه های زمانی متفاوت، بازار به سمت های مختلفی قدم بر می دارد. در نظر داشته باشید که بستر اینترنت قابلیت ارائه خدمات شما را در این جهت های مختلف دارد یا خیر و آیا مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟

چرا که بسیاری از فعالیت های اقتصادی قابلیت پیاده شدن بر بستر اینترنت را ندارند. شاید بتوان همه چیز را در اینترنت به معرض فروش گذاشت، اما همواره باید قیمت های در حال تغییر، نحوه ارسال و مدت زمان دریافت کالا توسط مشتری و سایر فاکتورهای تاثیرگذار را در نظر گرفت.

   2 - یک سایت و یا درگاه اینترنتی داشته باشید:

راه ارتباطی خود با مشتریان را انتخاب کنید. عموما ساخت سایت و طراحی آن به خصوص برای افراد تازه کار بسیار هزینه بردار است و مهارت های متفاوتی را میطلبد. استفاده از شبکه های اجتماعی عمومی نیز می تواند فعالیت تخصصی شما را محدود کند چرا که هر کدام محدودیت های خودشان را دارند ضمن اینکه ممکن است برای خدمات و یا فروش کالای شما مناسب نباشند. بنابراین بسیار دقت داشته باشید تا به جای پیشرفت در کسب و کارتان با ضررهای مالی ریز و درشت مواجه نشوید.   3 - در تهیه محتوا دقت کنید:

عکس، مطلب و تمام توضیحاتی که برای خدمات خود در نظر می گیرید و به مشتریان ارائه می کنید معرف کیفیت و سطح کسب و کار شماست. در توضیحات و عکس های خود بسیار با دقت و با کیفیت عمل کنید اما هرگز در این موارد اغراق و بزرگ نمایی نکنید. چرا که اعتماد مخاطبین و مشتریان شما پس از خرید بسیار مهم است و کیفیت حقیقی کالای شما آنان را وفادار خواهد کرد.

اغراق و جلب توجه نامناسب برای کسب و کارتان بی اعتمادی مشتریان را به همراه خواهد داشت.

محتوای شما باید بتواند مخاطب شما را به مشتری و کالایتان مشتری را به مشتری وفادار تبدیل کند.

سعی کنید واضح و شکیل خود را به معرض ظهور بگذارید.

"چرا باید این محصول را بخرم؟!"

این سوالی است که باید توسط محتوای شما به مخاطبین پاسخ داده شود.


   4 - اعتبار و معلومات کسب کنید:

اگر شما فروشنده اید و یا خدماتی ارائه می کنید باید روی آن تسلط کامل داشته باشید و با علم کامل در کسب و کارتان فعالیت کنید. حتی در صورت نیاز در دوره های آموزشی شرکت کنید. تجارب خود را افزایش دهید تا حرفی برای گفتن داشته باشید. 

تا حد امکان نباید سوالی در رابطه با کسب و کار شما وجود داشته باشد که نتوانید آن را پاسخ دهید.


   5 - ارتباط خود را با مشتریان قطع نکنید:

ارتباط دائمی شما با مخاطبانتان باعث می شود که همواره در ذهن مشتری خود باقی بمانید و مشتری تجربه خرید یا استفاده از خدمات شما را فراموش نکند.

روش های متفاوتی برای حفظ ارتباط با مشتری وجود دارد، می توانید از پنل های پیامکی، ایمیل و یا تماس تلفنی استفاده کنید اما قبل از ارسال پیامک و یا ایمیل یا تماس گرفتن باید برنامه ریزی داشته باشید چرا که اگر بیش از اندازه با مشتری خود تماس بگیرید باعث ایجاد نتیجه معکوس خواهد شد.

   به تازگی پلتفرمی به بازار آمده است که تمامی این نیازها برای تمامی کسب و کارها را پاسخگوست.

اگر صاحب کسب و کاری هستید می توانید درخواست های مشتریان را ببینید و پس از مدتی به راحتی در می یابید که در شهر یا منطقه ای که شما هستید مردم به کدام کالا و یا خدمات بیشتر نیاز دارند و روی ارائه کدام یک باید تمرکز بیشتری داشته باشید.

پلتفرم رادار فروش همانطور که از تعریف آن یعنی شبکه اجتماعی بازار پیداست، صرفا برای راحت تر کردن فروش و حفظ ارتباط بین مشتریان و مغازه داران ساخته شده است و می تواند به عنوان ابزاری جهت فروش کالا و ارائه خدمات در دسته های شغلی مختلف عمل کند. ضمن اینکه کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای از سمت مغازه دار ندارد.

در ویترین وب اپ رادار می توانید عکس و مشخصات کالاهای پرفروشتان را قرار دهید. پرسش های مخاطبان را پاسخ دهید تا بتوانید مخاطب را به مشتری تبدیل کنید.

با هر بار پاسخ گویی در پلتفرم رادار مشتریان به دفعات نام تجاری شما را روی نقشه می بینند، این کار باعث می شود که شما یک کسب و کار همیشه آماده به خدمت به نظر برسید. یعنی شما کسب و کاری هستید که همیشه برای مشتریان و مخاطبین خود ارزش قائلید و برایشان وقت می گذارید. اگر اطلاعات شما راجع به جنس و خدماتتان کامل باشد به راحتی می توانید پاسخ گوی مخاطبین خود در پلتفرمی باشید که هدف آن فروش اجناس شماست.

ضمن اینکه با دیدن نام تجاری شما بر روی نقشه، شما در ذهن مخاطبتان ماندگار می شوید و همیشه پیش چشم مخاطبین کسب و کارتان هستید.