کسب و کار و رونق آن از دیرباز لازمه ی بقای اقتصادی هر جامعه ای بوده است.

با افزایش دانش بشر و به کار گرفتن تجربیات خود در ارتقا سطح زندگی،کسب و کار نیز دست خوش تغییرات زیادی شده و استفاده از فناوری های جدید موجب آسانی و ایجاد فضای متفاوتی نسبت به گذشته شده است.

تکنولوژی تاثیر مهمی بر روی فعالیت های اقتصادی و توسعه کسب و کار داردو باعث می شود درآمد آن دسته از بیزنس هایی که با فناوری همراه شده اند ، چندیدن برابر شود .

با استفاده از تکنولوژی در کسب و کارمی توان در زمینه های فرهنگی و امنیت و روابط کاری،پیشرفت و اطمینان به وجود آورد.

در حال حاضر بسیاری از صاحبان کسب و کار و کارآفرین بر این باور هستند که باید بیزنس خود را به روزرسانی کنند و از بهترین ابزارهای تکنولوژی برای رونق بخشیدن به کسب و کار خودشان استفاده کنند.

تأثیر تکنولوژی بر کسب و کارها

در دنیای امروز دیگر کسب و کارهای حضوری رونق و جذابیت چندانی ندارند و شاهد رونق گرفتن کسب و کارهای جدید و به‌ روز هستیم. روند اینترنتی شدن کسب و کارها مسیر خودش را طی می‌کند و هم اکنون سرعت شگفت انگیزی به مسیر آنلاین و مجازی شدن کسب و کارها بخشیده است. دیگر فاکتوری بنام زمان و مکان برای کسب و کارها مطرح نیست ومشتریان محدود به یک شهر نیستند واز شهرهای مختلف جهان  در هر زمان می توانند از وب سایت های موردنظر خود خرید کنند.

زمانی بود که تبلیغات تنها از تلویزیون و بیلبوردهای شهری صورت می‌گرفت ولی امروز دیگر این مدل از تبلیغات مثل گذشته تأثیرگذار نیست و همه چیز به طرز شگفت انگیزی تغییر کرده است. امروزه مردم بیشتر وقت خودشان را در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام می‌گذرانند و اگر در اینستاگرام به شکلی اثرگذار تبلیغات شود، بدون هیچ شکی درآمد ها ده‌ها برابر خواهند شد.

یکی از مزایا و شاید معایب فناوری این بود که شبکه‌های اجتماعی را در بین مردم جا انداخت. امروز هر فردی از هر قشر جامعه را که ببینید یک گوشی در دست دارد و شبکه‌های اجتماعی را سیر می کند. حال اگر صاحب کسب و کار فردی باهوش باشد و شم اقتصادی خوبی داشته باشد می‌تواند با تولید محتوای جذاب و ارزشمند در شبکه‌های اجتماعی خودش را در معرض دید مخاطبان هدف قرار دهد و محصولش را به بهترین شکل ممکن به فروش برساند.

زمانی بود که بازاریابی حضوری یکه‌تاری می‌کرد و خیلی راحت با استفاده از این بازاریابی  محصولات فروخته می شد ولی امروز اوضاع تغییر کرده است. بسیاری از بزرگان بازاریابی بر این باور هستند که تنها یک شکل از بازاریابی باقی مانده و آن « بازاریابی محتوایی » نام دارد.

کافی است  یک محصول در سایت معرفی شود و برای آن محتوا  تولید شود. موتور جستجوی گوگل محتوا را با یک کلمه کلیدی خاص پیدا و بررسی می‌کند و در صورتی که به ارزشمند بودن و معتبر بودن محتوای پی ببرد سایت را در آن کلمه کلیدی خاص به یکی از لینک‌های اول گوگل می‌برد.

حال وقتی مخاطب هدف آن کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کرد،  آن  وب سایت را پیدا می‌کند و به  سراغش می‌آید و در صورتی که محصول ، همان محصول مد نظر باشد خرید آن حتمی است. به همین خاطر است که می‌گوییم دوران بازاریابی سنتی به پایان رسیده و زمان بازاریابی مدرن که همان بازاریابی محتوایی است، آغاز شده است.

در گذشته اگر کسی می‌خواست در کسب و کار خودش به معروفیت برسد و به یک برند تبدیل شود، لازم بود که چندین سال با یک برند در یک مکان خاص کار کند تا همه او را بشناسند و سراغ او بیایند. حال مسئله این بود که اینترنت رونق چندانی نداشت و به همین خاطر برند ها تنها در شهر محل کارشان معروف بودند. حال اوضاع کاملاً تغییر کرده است و برندسازی دیگر محدودیت مکانی ندارد.

کافی است با راه اندازی یک وب‌سایت و ورود به شبکه‌های اجتماعی ، یک محتوای باکیفیت و ارزشمند برای کسب و کار و محصولات تولید شود. با انجام این کار دیگر تمامی مخاطبان هدف خیلی راحت به هر کسب و کاری دسترسی دارند و می‌توانند نیازشان  را برطرف کنند.

یکی از مهم ترین نقش های تکنولوژی بر روی کسب و کار و تجارت امروزی،ایجاد ارتباط قوی با مشتری است.صرف نظراز وسعت کسب و کار،تکنولوژی می تواند در پاسخگویی به مشتریان یاری رسانی کند.امروزه ارتباط سریع و جامع با مشتری یکی از نیاز های مهم در کسب و کار است.این نیاز توسط وب سایت ها رفع شده و تبدیل به محلی برای رفع سوالات و ابهامات پیش از خرید مشتریان گشته است.هرچه ارتباط بین فروشنده و خریدار سریع تر و قوی تر باشد،موجب ایجاد تصویری بهتر در ذهن خریدار می گردد.

ایجاد فضای امن در کسب و کار نیز یکی دیگر از فواید به کار بردن تکنولوژی در تجارت است.

کسب و کاری که بتواند از قدرت تکنولوژی در جهت تحقیق و توسعه بازار هدف خود استفاده بهینه کند،چندین گام از رقبای خود جلوتر است.

همچنین لازمه ی بقا برای هر کسب و کاری،رشد و توسعه است.رشد و توسعه سبب پدید آوردن موقعیت های بهتری در جهت به ثمر رسیدن اهداف کسب و کار می شود.

یکی از تکنولوژی های به روز و رایج،اینترنت است.

مدیران کسب و کار می توانند توسط وب سایت و یا نرم افزار فروشگاهی خود،با مشتری ارتباط برقرار کرده و مجموعه ی عظیمی از اطلاعات مفید را به مشتریان خود ارائه دهند.بدون آنکه هزینه ی مکان و دیگر هزینه های اضافی را بپردازند،مشتریان را از سرار دنیا به صورت مجازی به فروشگاه خود دعوت می کنند.

امروزه تجارت محدود به محله و شهر و کشور خاصی نمی شود،شما می توانید به راحتی با همه ی جهان در ارتباط باشید و این توانایی توسط تکنولوژی به دست آمده است.

البته در کنار این همه مزایایی که تکنولوژی برای ما به ارمغان آورده،هستند کسانی که بر تاثیر و اهمیت ارتباط چهره به چهره و اثرگذاری بیشتر آن معتقدند.


با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی واقعیت مجازی و راه های نوین ارتباط تصویری،از طرفداران این عقیده کاسته شده است.

ارتباط چهره به چهره با همه امکان پذیر است؟

هزینه ی این گونه بازاریابی چقدر است؟

تا چه حد می تواند با تکنولوژی رقابت کند؟

شما به راحتی می توانید با استفاده از بستر اینترنت از هزاران کیلومتر دورتر از خود کالایی را خریداری کنید و پرداخت انجام دهید.

وب سایت های فروشگاهی و نرم افزار های تلفن همراه بر بستر اندروید و ios اپل،بر قابلیت ارائه تصویر واقعی و واضح تر از محصول مورد فروش و همچنین متقاعد کردن مشتری به خرید آن در رقابت اند.

نمایش سه بعدی کالا و تغییر رنگ و اندازه و جایگذاری در محل مورد استفاده به صورت مجازی،گوشه ای از این تلاش و رقابت در جهت معرفی هر چه بهتر کالا به مشتری است که توسط وب سایت های بزرگ فروشگاهی و نرم افزار های فروشگاهی دنبال و توسعه داده می شود.


سه ابزار عالی برای به روزرسانی، رونق و توسعه کسب و کار

تا به اینجای کار گوشه‌ای از مهم‎ترین تأثیرهای فناوری بر کسب و کارها نامبرده شد و به این نتیجه رسیدیم که اگر از تکنولوژی برای به روزرسانی کسب و کاراستفاده شود تا چه حد می‌توان موفق عمل کرد. مهم‌ترین ابزارهای تکنولوژی برای به روزرسانی و رونق کسب و کارها ،این سه ابزار است که می‌تواند تفاوت شگفت انگیزی در میزان فروش شما ایجاد کند.

ابزار اول: فتوشاپ

بله! فتوشاپ! همین فتوشاپی که خیلی از افراد همه روزه با آن در ارتباط هستند می‌تواند مشتری را مات و مبهوت کند و به سمت کسب و کار شما بکشاند. اگر یک گرافیست و عکاس حرفه‌ای در کسب و کار خود داشته باشید می‌توانید تصویر محصولات خود را به شکلی جذاب به مشتری نشان دهید و او را جذب کنید.

البته کاربرد فتوشاپ تنها تصویر محصول نیست. با استفاده از آن می‌توانید محتوای ویدیویی و تصویری زیبا و جذابی تولید کنید. یکی از انواع جذاب محتوا که ترکیبی از محتوای تصویری و ویدیویی محسوب می‌شود و می‌تواند تأثیر زیادی روی مخاطب بگذارد، گیف است. 

ابزار دوم: اینستاگرام

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین ابزارها برای به روزرسانی کسب و کار شما هستند. شبکه‌های اجتماعی مختلفی وجود دارد که می‌توانید محصولات خودتان را در آن عرضه کنید و به فروش برسانید ولی اینستاگرام حال و هوای متفاوتی دارد. این شبکه اجتماعی پرطرفدار بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه دارد و به همین خاطر پتانسیل درآمدزایی آن واقعاً عالی است.

دنیای اینستاگرام آخر ندارد و برای کار تخصصی یک فضای عالی است.

ابزار سوم: AnyDesk

وقتی بخواهید کسب و کار خودتان را اینترنتی کنید، قرار نیست که لزوماً کسب و کار خود را با نیروهای حضوری آغاز کنید. می‌توانید نیروی دورکار استخدام کنید ولی استخدام دورکار به معنای عدم ارتباط نیست. با استفاده از ابزارهای ارتباطی موجود مانند AnyDeskمی‌توانید صفحه نمایش خود را با کارمندتان به اشتراک بگذارید یا او صفحه نمایش خودش را با شما به اشتراک بگذارید و از این راه با هم ارتباط برقرار کنید.

ممکن است کارمند دورکار ایده‌ای داشته باشد که بخواهد با شما در میان بگذارد یا لازم باشد که شما ایده‌ یا آموزشی به او بدهید، در این صورت AnyDesk در کنارتان خواهد بود. 

همانطور که می دانید پول نقد کم کم جای خود را به پول مجازی می دهد.

همچنین افزایش استفاده از خدمات الکترونیکی پرداخت نیز این پیام را برای کسب و کار های سنتی به همراه دارد که هرچه سریع تر خود را وارد فضای تجارت الکترونیک کنند.

در ابتدا کسب و کار های سنتی با نصب دستگاه کارتخوان در محل فروشگاه خود مقاومت می کردند و معتقد به دریافت پول نقد بودند.

ولی همانطور که شاهد هستید امروزه بدون دستگاه کارتخوان،فروش با سختی همراه است چرا که خریداران از فواید کارت های اعتباری آگاهند و از مزیت های تکنولوژی استفاده می کنند.

چرا شما به عنوان صاحب یک کسب و کار از آن سود نبرید؟

چرا شما قبل از آن که مشتریانتان رو به سوی رقبای به روز و پیشرفته تان بروند،کاری نکنید؟

مثال های گوناگونی وجود دارد مثل رادار که نمونه ایی قدرتمند از رابط ها برای کسب و کار های مجازی هستند که بازارهای سنتی را به حاشیه رانده اند.

پس به سود شماست که هرچه سریع تر با تکنولوژی روز دنیا همراه شوید و کسب و کارتان را از شکل سنتی خارج کرده و ارتقا دهید.

اگر روزی ارتباط خوب با مشتری موجب خرید کالایی می شد،امروزه تاثیر وجود کارتخوان در آن محل کسب و کار چیزی کمتر از برخورد خوب ندارد.

و به زودی شاهد تسلط حداکثری فروشگاه های اینترنتی و کمرنگ شدن کسب و کار های سنتی خواهیم بود.

پس از همین حالا شروع کنید…