یکی از زیانبار ترین پیامد های زیست محیطی آلودگی هواست.

معضلی که شمار بیماری های تنفسی را تا 60درصد افزایش می دهد. افزایش آلاینده هایی مثل دی اکسید گوگرد، مونواکسید کربن و ذرات معلق عوامل مرتبط با شدید شدن بیماری های قلبی عروقی و ریوی هستند.

طبق آمار در ایران سالیانه 45000 نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

منوکسید کربن باعث سردرد، کاهش هوشیاری، ناتوانی رشد جنین و حمله های قلبی می شود. دی اکسید سولفور باعث سوزش چشم می شود  و تاثیر مستقیم بر سیستم تنفسی دارد.

دی اکسید نیتروژن به شدت برای ریه مضر است و باعث عفونت می شود.

اوزون سوزش چشم و گلو، سرفه و آسم به همراه دارد و سرب مستقیما روی خون و اختلالات عصبی تاثیر می گذارد.

حاصل نتابج 10ایستگاه نمونه برداری هوا در شهر یزد نشان داده است که متوسط منو اکسید کربن در این شهر 6 برابر حد مجاز می باشد. در برخی از ساعات فصول گرم آلودگی هوا در استان یزد پنج برابر می شود.

اما علت اصلی این آلودگی هوا کوره های آجر پزی هستند که سازمان محیط زیست مجوز بیش از 170 واحد کوره آجرپزی را لغو کرده است. 

سوخت این کوره ها مازوت و خورده های لاستیک بوده است. همچنین خارج کردن خودرو های فرسوده در دستور کار قرار گرفته است. ایجاد فضای سبز، بهینه سازی مصرف سوخت از دیگر برنامه های سازمان محیط زیست است.

از لحاظ فردی هم می توان به روش هایی مثل پشت بام سبز، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرد.

خوشبختانه در دنیای امروز، تکنولوژی ها باعث شده اند که ما گزینه های جدیدی را برای حل این مشکل در دسترس داشته باشیم.

برای مثال می توان به مزایای فروشگاه های اینترنتی اشاره کرد. شما می توانید بدون خروج از منزل خرید مورد نیازتان را انجام دهید اما این روش معضلاتی هم دارد. شما نمی توانید قبل از خرید کالای مورد نظرتان را ببینید، بپوشید و یا لمس کنید.

ضمن اینکه چند روز زمان میبرد تا سفارشتان به دستتان برسد. در مورد پوشاک و کفش نمی توانید مطمئن باشد که جنس خریداری شده کاملا مناسب شما هست یا خیر.(جهت اطلاع از معایب خرید اینترنتی این لینک را ببینید)

خرید در سطح شهر هم همواره با سردرگمی همراه بوده است و برای پیدا کردن آنچه می خواهید باید همه مغازه های سطح شهر را بگردید.این سردرگمی مصرف بیهوده سوخت ، ترافیک ، آلودگی هوا و اتلاف وقت به همراه دارد.

وب اپ رادار این مشکلات را به حداقل رسانده است. افراد می توانند با ارسال درخواست خود و جزئیات آن و یا حتی با عکس کالای مورد نظرشان از همه مغازه های سطح شهر درباره قیمت آن کالا بپرسند.

یعنی قبل از خروج از خانه به قصد خرید کاملا از مکان، قیمت و تخفیف کالای مورد نظرشان با خبر هستند. ضمن اینکه برنامه ریزی برای مسافت و یا وقت گذاشتن برای آن خرید هم دست خودشان است.