طلا، فلز زرد گرانبها طی هفته های اخیر به بالاترین قیمت خود رسید و چندین بار رکورد خود را شکست. کارشناسان جهانی تایید کرده اند که چنانچه این روند افزایش قیمت ادامه داشته باشد ممکن است قیمت هر انس طلا به 2000 دلار هم برسد. بهای هر انس طلا در سال میلادی جاری تا 19% افزایش داشته است. هر چند که ممکن است این قیمت طی هفته های آینده نوساناتی داشته باشد اما به نظر می رسد قیمت طلا همچنان صعودی خواهد بود. 

و اما دلایل این افزایش ناگهانی و بی سابقه قیمت جهانی طلا در  سال گذشته چه بوده است؟

گفته های کارشناسان شورای جهانی طلا و فلزات ارزشنمد گرانی طلا را وابسته به این چهار مورد دانسته اند.

طلا، سرمایه امن

طبق داده های اعلام شده توسط مجله فوربس، شیوع موج بزرگ دوم ویروس کووید 19 عده ی زیادی از سرمایه گذاران چه در بورس و چه در سایر سرمایه گذاری های دیگر، ثروت خود را در خطر می بینند. 

هاینس، تحلیلگر بانک ای ان زد در این باره گفته است: (نگرانی مردم آمریکا و همچنین مردم آمریکای لاتین در مورد موج دوم ویروس کرونا باعث تقویت شدن سرمایه گذاری های امن مثل سرمایه گذاری در بازار طلا شده است.)

بنابراین هر روزه با توجه به نا امنی اقتصاد و ضعف بازارهای دیگر تقاضا در بازار طلا بسیار بالا رفته است و احتمال بیشتر شدن آن نیز وجود دارد.

بانک های مرکزی در سطح جهان با خرید اوراق و سیاست های انقباضی بازار را تقویت خواهند کرد و نرخ بهره را پایین نگه می دارند.  این عمل فرایندی برای مبارزه با تورم محسوب می شود که باعث افزایش 16 درصدی نرخ طلا شده است.

تعرفه های جدید آمریکا علیه اروپا

 مدتی است که ریاست جمهوری آمریکا در حال برنامه ریزی تعرفه های جدیدی علیه کشور های اروپایی از جمله انگلیس، اسپانیا، فرانسه و آلمان است. چنانچه این درگیری ها در روابط بین آمریکا و اروپا ادامه داشته باشد ممکن است ارزش دارایی بسیاری از سرمایه گذاران به خطر بیافتد.

اختلافات چین و آمریکا

 سالهاست بین آمریکا و چین جنگی تجاری برپاست، معاملات تجاری بین این دو کشور هر لحظه احتمال فروپاشی دارند. وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ویروس کووید 19 از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین درز پیدا کرده است. آمریکا ادعا می کند که ویروس کرونا، ویروسی ساخته شده و آزمایشگاهی بوده است.

لذا اعلام کرده است که کشور بزرگ چین را با اعمال تعرفه های جدید تنبیه خواهد کرد.

جنگ تجاری بین این دو کشور باعث شده قیمت نفت و بازارهای بورس آمریکا نیز افت قیمت شدیدی داشته باشند.

نرخ بیکاری در آمریکا

برخلاف تصور یکی از موارد تاثیر گذار بر افزایش قیمت طلا نرخ بیکاری در کشور آمریکاست، بسیاری از فروشگاه ها و کسب و کارها تعطیل شده اند و بسیاری دیگر رو نیز رو به ورشکستگی هستند. این رکودهای اقتصادی همواره باعث افزایش نرخ بیکاری در این کشور می شوند.


این تغییر بر اقتصاد کشور ایران نیز بی تاثیر نبوده است. بازار نرخ داخلی بسیار تحت تاثیر این نوسانات بوده و با افزایش نرخ جهانی انس طلا به تبع قیمت سکه و طلا نیز افزایش می یابد که این افزایش قیمت به همه جناح های اقتصاد کشور مرتبط است.


عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا در کشور ایران سه مورد هستند که شامل قیمت دلاری طلا در سطح بازار های جهانی و بین المللی، حمایت نقدی قیمت دلاری طلا برای  بازارهای بین المللی،  نرخ دلار در بازار داخلی و آزاد ایران می باشد. البته در ایران فرا رسیدن مناسبت های خاص تقویمی از جمله تعطیلات و مناسبت های دینی نیز بر نرخ طلا تاثیرگذارند. هرساله در ماه های محرم و صفر طلا ارزان و در نزدیکی عید نوروز طلا گران می شود. 

 به هم خوردن قرارداد برجام، تشدید تحریم های کشور آمریکا علیه ایران، شدت گرفتن بیماری کرونا طی چند سال اخیر به شدت اقتصاد ایران، نرخ طلا، بورس و سرمایه ایران را تحت تاثیر قرار داده اند. قیمت طلا در کشور ایران نیز طی چند سال اخیر به بالا ترین نرخ خود رسیده اما به صورت نوسانی گاهی ارزان تر و به دنبال آن پیوسته گران تر شده است.

البته تدابیر بسیار اندیشیده و به کار گرفته شده تا بتوان این افزایش قیمت ها را در سطح بازار کنترل کرد.

در حال حاضر بازار طلا و ارز ایران به ثبات رسیده است اما احتمال گران شدن آن ها طی ماه های آینده وجود دارد.